Dijital Sinyal

HİJYEN

*Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumların dışında alınan Hijyen Belgesi’nin hiçbir geçerliliği yoktur!

Hijyen Eğitimi Belgesiz İşci Çalıştırma Cezası 2017 yılı için… Yapılan denetimlerde Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince Hijyen Eğitimi Sertifikası olmayan personel çalıştırılması durumunda 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 nci maddesi gereğince; Her bir personel için ayrı ayrı olmak üzere 440.-Türk Lirasından 1766.-Türk Lirasına kadar (2017 yılı için) idari para cezası verilecektir.

Hijyen Belgesi Neden Gereklidir?

Hijyen Eğitimi, hem sağlığımız açısından hemde ilgili kanunlar ve yönetmelikler gereği yasal bir zorunluluktur. Kısa bir eğitim sonunda alacağınız Hijyen Belgesi ile hukuki açıdan çalışma yetkisine sahip olur ve tüm cezalardan kurtulursunuz. Bu belgeye sahip olmayan kuruluşlara çalıştırdığı her personel için ayrı ceza uygulanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neler Yapmanız Gerekiyor?

Hijyen Eğitimini almanız için bir sınıf oluşturmanıza gerek yoktur. Firmamız tekil veya toplu başvuruları almakta ve organize ettiğimiz eğitim sonucunda sertifika vermektedir. Talep miktarına bağlı olarak kimi zaman kendi bünyemizde bulunan konforlu eğitim salonlarında, bazen de talep eden kurumlara bizzat giderek hijyen eğitimi vererek aynı gün sertifikalarını teslim etmekteyiz. Detaylı bilgi almak için lütfen arayın veya aşağıda bulunan Teklif Formu‘nu doldurun, Sizi Arayalım!

 

Hijyen Belgesi Hangi Sektörlerde Zorunludur?

5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre, aşağıda belirtilen mesleklerde çalışan meslek mensuplarına Hijyen Eğitimi zorunlu hale getirilmiştir. Hijyen belgesi sadece işçilere değil, iş yeri sahibi ve işverenler için de zorunludur.

Belgeyi alması gereken iş yerleri şunlardır:

Su üretimi yapan yerler Doğal su ve mineral üretimi yapan yerler Gıda üreten işyerleri Perakende gıda satışı yapan yerler Gıda taşımacılığı veya servisi yapan yerler Pansiyonlar Oteller Moteller Misafirhaneler Yurtlar Öğrenci Yurtları Konaklama yerleri Temizlik hizmetleri veren yerler İnsan teniyle direkt temasta bulunan hizmet veren kurumlar Kuaför Mutfaklar Berber Hamam Havuz Sauna ve benzeri yerlerde çalınanlar hijyen belgesi almak zorundadır.