DİJİTAL SİNYAL

Dijital Sinyal

ENGELLİ TURİZMİ

 

  • ENGELLİ TURİZMİ
  • Engelli Nedir? Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na göre; Doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle normal yaşamın gereklerine uyamama durumunda olup; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyacı olan kişi. Yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan kişi.Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.
  • Dünya Sağlık Örgütü’nün İşlevsellik, Yeti yitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması’na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler.
  • Engellilere Bakış Geçmişte dünya genelinde engelli insanlar saklanan, unutulan veya alt sınıf olarak görülen kesimdi. Engelli insanların engelsiz insanlar gibi istihdam, seyahat, turizm, alışveriş, boş zaman uğraşları gibi yaşamın bir çok kesitinde yer alabileceği düşüncesi yaygın değildi. Bu sebeplerle turizmin alt yapısını oluşturan ulaşım, konaklama ve diğer öğelerin engelli insanlar tarafından kullanımı oldukça zayıftı.
  • Engellilere Bakışın Değişim Süreci
  • Modern toplumlarda seyahat bir hak olarak kabul edilince bakış açısı değişmeye başladı. 1981 yılının Birleşmiş Milletler tarafından ‘’Uluslararası Engelliler Yılı’’ olarak ilân edilmesiyle de farkındalık yayıldı, bakış açısı değişti.  1981’in ‘’Uluslararası Engelliler Yılı’’ ilan edilmesinin etkileri görüldüğünde bu etkileri pekiştirmek amacıyla yine Birleşmiş Milletlerce 1983- 1992 yılları ‘’Engelli İnsanlar On Yılı’’ olarak belirlenmiş, bu dönemde belirginleşen ve ‘’Engelli İnsanlara Yönelik Dünya Eylem Programı’’ ile daha da gelişen anlayış, günümüzde çağdaş toplumun vazgeçilmezleri arasına girmiştir.
  • Engelli Turizminin Gündeme Gelmesi 1997 yılında Dünya Engelliler Günü nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan yayınladığı mesajında “Dünya’nın en büyük azınlığı” diye nitelendiriyor engellileri. Bu da Turizm endüstrisi için dünyanın en büyük ÖZEL PAZARI anlamına gelmekteydi. Bu Pazar, bu mesaj ile turizm endüstiricileri tarafından keşfedilmiş oldu ve çalışmalar farkındalığı yakalar yakalamaz başladı ve aynı hızla devam etmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir