Dijital Sinyal

KKTC / Basın Toplantısı

 Basın Bildirisi

                                                                             O8 ŞUBAT 2018

“Dünya Ellerimde” Projesi

 

 

                                                                           

 

 

 

 

 

 

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu uhdesinde hazırlamış olduğumuz  “Dünya Ellerimde” projesi bugün  itibariyle  Kıbrıs İşitme  Konuşma Engelliler Vakfı  ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermeye başlayacaktır.

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu ile Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı arasında “Dünya Ellerimde” projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Projemizin yürütücülüğünü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı yapacaktır.

Projenin yaygınlaştırılması için KOSGEB ile ortak bir çalışma zemin oluşturduğumuzu da belirtmek isteriz.

EBA Software Sistem projenin çözüm ortağıdır.

İşaret dili ülke ve yörelere göre farklılık göstermektedir.

Ülkemizde geçerliliği olan ulusal işaret dilini öğreterek işitme engelli bireyleri anlayarak hayatı onlar için daha yaşanabilir hale getirmeyi aynı zamanda katılımcılarımızın kamu ve özel sektörde istihdam şansını arttıracak bir şekilde meslek edinmesini amaçlıyoruz.

Proje kapsamında federasyonumuzca işaret dili eğitimi videoları hazırlattık. Bu videoları www.dunyaellerimde.orgwww.dieef.com  adlı internet sitelerimizden şu an itibariyle erişilebilir hale getirdik. Projenin interaktif eğitim sitesi EBA Software Sistem tarafından hazırlanmıştır.

Amacımız  Ana Dilimiz olan Türk İşaret Dili Eğitim videolarını Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan  kullanıcılara ulaştırarak Engelsiz Bir toplum Oluşturmak.

Unutmayalım ki hepimiz potansiyel birer engelli adayıyız.

Projenin nihai hedefi engelsiz bir dünya oluşturmak için samimi ve sürdürülebilir bir çaba ortaya koymaktır. Bu projenin gerek işitme engelliler için gerek diğer engelli gruplar için onlara cesaret veren yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyoruz.

 

 

 

One thought on “KKTC / Basın Toplantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir